Nová hledačka – vydejte se s klukem Karlíkem do Zbečna osvobodit zakletého Lorka!

Zvědavý kluk Karlík, který miluje luštění rébusů a hádanek, se ve svém čtvrtém dobrodružství vydá na Křivoklátsko do Zbečna, aby se pokusil osvobodit zakletého Lorka. Přidejte se k němu a užijte si novou hledačku, kterou pro vás připravila Místní akční skupina Rakovnicko. Hledačka je zábavná hra, při které poznáváte místní zajímavosti a pamětihodnosti a zároveň řešíte nenáročné hádanky a rébusy. V minulých hledačkách navštívil Karlík Mutějovice, Čistou a Rakovník, kde se vydal po stopách strašidelné legendy o rakovnické Smrti.

Novou hledačku si stáhněte zde:

http://www.romanhartl.cz/wp-content/uploads/2019/10/Zbecno_hledacka_LOREK_FINAL.pdf

Další hledačky jsou k dispozici zde:

http://www.mas-rakovnicko.cz/questing/

http://www.mas-rakovnicko.cz/questing/

Vycházka z Petrohradu do Stebna

V sobotu 19. října jste zváni na vlastivědnou vycházku z Petrohradu do Stebna. Sraz je v 9.45 na návsi v Petrohradu (na autobusové zastávce). Cestou si povíme něco o historii petrohradského zámku a jeho majitelích, vystoupáme na vrch Všech svatých, kde si prohlédneme opravenou černínkou kapli a rozhlédneme se po kraji, zastavíme se u Dračí sluje ve skalním městě v podhradí, u Petrohradského dubu, poodkryjeme tajemství stebenského smírčího kříže a poslední zastávkou bude pamětní kříž na místě zničeného Stebenského mlýna, který padl za oběť ničivé povodni v roce 1872.

Vycházka se koná v rámci Festiválku přírodních sportů a cestování v Jesenici – http://jesenickyfestivalek.cz/

Rakovnické osmičky – nová kniha o Rakovníku

A už je na světě – nová knížka o Rakovníku. Má název Rakovnické osmičky a vznikla jako knižní verze loňské výstavy, která byla k vidění před městskou knihovnou na Sekyře. Na téměř dvou stech stranách knížka přibližuje významné kapitoly z dějin města, které souvisejí s letopočtem s osmičkou na konci – slavnou renesanční éru, budování moderního Rakovníka za první republiky, založení městského muzea a galerie, zlaté časy rakovnické Šamotky v éře ředitele Emila Sommerschuha nebo založení židovské čtvrti pod Vysokou bránou. Knižku koupíte za 250 Kč v Městském informačním centru na Husově náměstí.

DSC_0228DSC_0217 DSC_0216 DSC_0213 DSC_0212 DSC_0211 DSC_0210 DSC_0208

 

Vlastivědná vycházka z Krušovic na vrch Louštín

V sobotu 17. listopadu vás zvu na vlastivědnou vycházku z Krušovic na vrch Louštín. Sraz je ve 13 hodin u Husovy školy. Cestou se zastavíme u bývalé fürstenberské oborní zdi a u Babinského kamene, pod nímž prý slavný loupežník ukryl poklad. Vyprávět budu také o historii pozoruhodné budovy Husov školy nebo o historii louštínských bučin. Vycházku pořádá Obec Krušovice.

Vycházka na Louštín

Vycházka na Louštín

10. října v rakovnické městské knihovně: Tři příběhy o vzducholodích

V rámci přednáškového cyklu „Tajemství 1. republiky“ budu ve středu 10. 10. 2018 od 17 hodin vyprávět v dětském oddělení Městské knihovny v Rakovníku (Husovo náměstí 114, budova informačního centra, vstup v průjezdu) tři příběhy o vzducholodích, a to o souboji vojenského pilota Augustina Charváta, rodáka z Ročova na Lounsku, se vzducholodí Zeppelin nad francouzským bojištěm v roce 1917, dále o méně známých souvislostech plavby a ztroskotání vzducholodi Italia u severního pólu, mimo jiné o tom, jak tato událost stvořila z člena výpravy, českého vědce a syna rodičů z Rakovnicka Františka Běhounka slavného spisovatele, a poslední příběh bude patřit nejslavnější vzucholodi všech dob, vzducholodi LZ 127, jejím cestám světem a především její nečekané návštěvě Prahy v roce 1930.

Plakát přednášky

Tři příběhy o vzducholodích