Pravděpodobně ještě v dubnu vyjde Vyprávění o Kolešovicích

Navzdory deštivému počasí si sobotní velikonoční vlastivědnou vycházku za poklady Kolešovic nenechalo ujít přes sto dvacet posluchačů z místa i okolí! Čtrnáctého dubna se na přísálí tamního kulturního domu bude konat přednáška o archeologických nálezech z Kolešovic s Kateřinou Blažkovou z rakovnického muzea a pravděpodobně ještě během dubna vyjde jako další příspěvek k letošnímu jubileu sedmi set let Kolešovic moje publikace Vyprávění o Kolešovicích se sedmi rozsáhlými příběhy z tamní historie (o železnici Kolešovce, o cukrovaru, o lupiči Kajetánu Kreisslovi, o šlechtickém rodu Wallisů, o vzácném obraze Madonna della Lettera nebo o slovenských řeholnicích, které od padesátých do devadesátých let působily v místním domově důchodců). Publikace bude mít 72 stran velkého formátu a se spoustou fotografií. Zmíněnou sedmičku příběhů doplní obšírný vlastivědný průvodce Kolešovicemi (od nádraží ke hřbitovu) a kapitola o nejnovějších výsledcích archeologického zkoumání tamního katastru.

Velikonoční vlastivědná vycházka za poklady Kolešovic

V sobotu 31. března 2018 si nenechte ujít velikonoční vlastivědnou vycházku za poklady Kolešovic. Budu vám vyprávět o historii místního cukrovaru, o šlechtickém rodu Wallisů, o místním zámku, pivovaru a dalších zajímavostech. Součástí vycházky bude prohlídka kostela svatého Petra a Pavla s náhrobními deskami Noticů a Wallisů. Dozvíte se také, ve kterém domě se narodila poslední velká láska Boženy Němcové nebo jak Češi přispěli k postavení zdejší německé školy. Nedlouhá a nenáročná trasa povede od místního nádraží lokální železnice Kolešovka přes dolní a prostřední náves ke kostelu, případně až k budově někdejší české školy na horní návsi, zvané Hajplon. Sraz je ve 14 hodin u nádraží, vstupné je dobrovolné.

Pozvánka

Pozvánka na velikonoční vycházku

Tak trochu pagoda, tak trochu holubník aneb Rakovnické památky, jak je viděl Zikmund Winter

V sobotu 11. června 2016 pokračuje program letošního Roku Zikmunda Wintra v Rakovníku vlastivědnou vycházkou s názvem Tak trochu pagoda, tak trochu holubník aneb Rakovnické památky, jak je viděl Zikmund Winter. Provází Roman Hartl. Trasa vycházky povede přes historické centrum města ke starobylé dřevěné zvonici na rakovnickém hřbitově. Sraz je v 10 hodin dopoledne před Městským informačním centrem na Husově náměstí (naproti poště). Vycházka potrvá cca 90 minut, vstup je zdarma.

S Tomem Wizardem na kounovských řadách

Štáb České televize natáčel na Kounovských kamenných řadách další díl dobrodružného a tajemného seriálu Záhady Toma Wizarda (http://decko.ceskatelevize.cz/zahady-toma-wizarda). Sehrál jsem úlohu odborníka, s jehož pomocí se Tom Wizard pokusí rozlousknout tajemství řad. Natáčelo se ve středu 11. února. Jak jsem předpokládal, neojobtížnější se ukázaly konverzační scény, v nichž jsem se musel přizpůsobit předepsanému scénaři. Naštěstí šlo jen o několik krátkých záběrů (přivitání, rozloučení ap.) a zvládli jsme je maximálně na čtyři opakování 🙂 Přiblížil jsem Tomovi některé z teorií o původu řad a povykládal i o tajemství, které na řadách objevili archeologové v sedmdesátých letech, totiž jakési zídky z drobnějších kamenů skryté pod povrchem. Jednalo se o jeden z konstrukčních typů řad, dnes neviditelný, jelikož překrytý zeminou. Řady buď tvořily jednotlivé, nepravidelně uspořádané velké kameny nebo právě drobnější kameny složené do neširokých pásů a do několika vrstev nad sebou.