Velikonoční vlastivědná vycházka za poklady Kolešovic

V sobotu 31. března 2018 si nenechte ujít velikonoční vlastivědnou vycházku za poklady Kolešovic. Budu vám vyprávět o historii místního cukrovaru, o šlechtickém rodu Wallisů, o místním zámku, pivovaru a dalších zajímavostech. Součástí vycházky bude prohlídka kostela svatého Petra a Pavla s náhrobními deskami Noticů a Wallisů. Dozvíte se také, ve kterém domě se narodila poslední velká láska Boženy Němcové nebo jak Češi přispěli k postavení zdejší německé školy. Nedlouhá a nenáročná trasa povede od místního nádraží lokální železnice Kolešovka přes dolní a prostřední náves ke kostelu, případně až k budově někdejší české školy na horní návsi, zvané Hajplon. Sraz je ve 14 hodin u nádraží, vstupné je dobrovolné.

Pozvánka

Pozvánka na velikonoční vycházku

Dvakrát na Jesenickém festiválku – vycházka po stopách Franze Fassla a přednáška o smírčích křížích

Letošní, už osmnáctý ročník Jesenického festiválku, zasvěceného přírodním sportům, cestování a objevování výjimečné krajiny Jesenicka, nabídne i dvě setkání s Romanem Hartlem, a to v sobotu 22. října. Od 10 hodin povede vlastivědnou vycházku městem Jesenice a jeho nejbližším okolím nazvanou Po stopách Franze Fassla, od 16 hodin bude v kulturním domě přednášet o tajemných smírčích křížích.

Celý příspěvek

Sen o velké kavárně – příběh Josefy Heichenwalderové

Jako malá holka vyslechla pohádkový příběh o prvním pražském kavárníkovi Deodatovi a rozhodla se, že až vyroste, otevře si největší a nejkrásnější kavárnu v Praze. V úterý 18. října 2016 bude Roman Hartl vyprávět v Galerii Samson-Cafeé v Rakovníku úchvatný příběh rakovnické rodačky Josefy Heichenwalderové (1808-1893), majitelky první pražské velkokavárny, otevřené v roce 1846. Začátek přednášky je v 16 hodin.

Celý příspěvek

Přednáška o Karlovi Burianovi

Ve středu 4. března 2015 budu v Muzeu T. G. M. v Rakovníku (u Pražské brány) přednášet o osudu světoznámého operního pěvce Karla Buriana. Přednáška se bude konat v sále Dr. Spalové a začne v 16 hodin. Portvá přibližně hodinu až hodinu a půl a přiblžím během ní nejen kariéru tohoto fenomenálního pěvce, jemuž se poklonil i proslavený Enrico Caruso, ale i jeho dramatický soukromý život. Přednášku doprovodím promítáním fotografií Karla Buriana a ukázkami jeho zpěvu z unikátních historických nahrávek. Přednáška se koná ke 145. výročí narození Karla Buriana. Nenechte si ji ujít! Životní i profesní příběh je neuvěřitelný, plný náhlých zvratů, triumfálních uměleckých vítězství i hořkých životních porážek.

Burian_prednaska_JPG_email

Prezentace knihy o osobnostech Jesenice a Petrohradu

V pátek 16. ledna 2015 od 17 hodin se v klubu Truhlárna (Oráčovská 10) v Jesenici  uskuteční prezentace nové regionální publikace Osobnosti Jesenice a Petrohradu. Publikaci připravil kolektiv autorů (Roman Hartl, Václav Špilar, Martin Louženský, Kateřina Bílá, Eva Konířová) v rámci realizace spolupráce místních akčních skupin Rakovnicko a Vladař „Jesenicko. Za odměnu“. Publikace představí 21 osobností z minulosti Jesenice a Petrohradu včetně některých příslušníků šlechtického rodu Černínů z Chudenic, zasloužilého starosty Jesenice Franze Fassla (město vedl v letech 1888-1918), který svému městu získal železniční spojení i moderní vodovodní systém, nebo básníka Vlastimila Řebce. Vedle zmíněného Franze Fassla jsem zpracoval i črty zakladatele pokrokového dětského domova v Jesenici Heimat für Heimatlose, evangelického faráře Walthera Reinharda, nebo věhlasného hoteliéra Erika Worscheha.

Osobnosti_J_P_obalka