Nové Pozpátku bude o souboji pěvců v Národním divadle

Od nedávna mám i svou rubriku v rakovnickém týdeníku Raport. Má název Pozpátku a na stránkách Raportu se objevuje jednou za čtrnáct dní. V příštím Pozpátku, které vyjde 3. dubna, budu vyprávět o potyčce pěvce Karla Buriana s jeho polským konkurentem Vladislavem Florjanským. Strhla se v roce 1899, kdy pražské Národní divadlo angažovalo Karla Buriana jako Florjanského nástupce na pozici prvního tenoru. Odchod populárního Poláka těžce nesly hlavně jeho fanynky a svou zlost si vylily i na Karlu Burianovi. Jak? Přečtěte si v úterý 3. dubna Pozpátku!

Tajné dveře pražské porodnice – 2. část

V dubnovém čísle vlastivědného a turistického časopisu NaCestu vychází druhá část mého vyprávění o historii pražské porodnice U Apolináře, jedné z nejpozoruhodnějších novověkých pražských staveb. Dozvíte se mimo jiné, které filmy se tu natáčely anebo jak spisovatel Jaroslav Kronbauer přispěl ke zlepšení neradostných osudů „Pražátek“, dětí z pražského nalezince, který byl nedílnou součástí apolinářské porodnice. Dubnové vydání NaCestu vychází 28. března.

Více se dozvíte na internetových stránkách časopisu

Velikonoční vlastivědná vycházka za poklady Kolešovic

V sobotu 31. března 2018 si nenechte ujít velikonoční vlastivědnou vycházku za poklady Kolešovic. Budu vám vyprávět o historii místního cukrovaru, o šlechtickém rodu Wallisů, o místním zámku, pivovaru a dalších zajímavostech. Součástí vycházky bude prohlídka kostela svatého Petra a Pavla s náhrobními deskami Noticů a Wallisů. Dozvíte se také, ve kterém domě se narodila poslední velká láska Boženy Němcové nebo jak Češi přispěli k postavení zdejší německé školy. Nedlouhá a nenáročná trasa povede od místního nádraží lokální železnice Kolešovka přes dolní a prostřední náves ke kostelu, případně až k budově někdejší české školy na horní návsi, zvané Hajplon. Sraz je ve 14 hodin u nádraží, vstupné je dobrovolné.

Pozvánka

Pozvánka na velikonoční vycházku